AK Parti oyları İzmir’de yüzde 7 düştü, MHP dip seviyelerde

» Ege Gündemi » AK Parti oyları İzmir’de yüzde 7 düştü, MHP dip seviyelerde

Ege Saati’ne özel açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Deniz Yücel, geçtiğimiz günlerde il başkanlığı tarafından yaptırılan ve İzmir genelinde 5 bin 500 denekle gerçekleştiren anket sonuçlarına göre AK Parti oylarında yüzde 7’lik bir düşüş olduğunu söyledi. Aynı ankete göre MHP’nin oyu ise yüzde 2-2.5 seviyelerinde.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Deniz Yücel, Ege Saati’ne özel açıklamalarda bulundu. Sinan Dündar’ın hazırlayıp sunduğu Ege Saati programında soruları yanıtlayan Yücel, AK Parti’nin İzmir’deki oylarının düştüğünü açıkladı. Geçtiğimiz günlerde il başkanlığı tarafından yaptırılan ve İzmir genelinde 5 bin 500 denekle gerçekleştirdikleri anket sonuçlarını paylaşan Yücel, son genel seçim sonuçlarıyla kıyaslandığında CHP’nin İzmir’deki oylarının yüzde 3 arttığını, AK Parti oylarında ise yüzde 7’lik bir düşüş olduğunu söyledi. İzmir’in 23 ilçesinde geçekleştirilen anket sonuçlarına göre 2018 seçimlerinde 10.09 olan İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 15 civarına yükseldi.

Seçim çalışmalarına hız verdikleri bu süreçte, bilimsel verilere dayanan anket çalışmalarına önem verdiklerini söyleyen Yücel, “Yakın zamanda İzmir genelinde yaptırdığımız bir anket var. CHP oylarında artış olduğunu gözlemliyoruz. Bu anket, belediye hizmetlerini ölçtüğümüz bir anket değil. Genel siyasete dair ve partilerin ölçüldüğü bir anket. Son genel seçimlerdeki sonuçlara göre CHP oylarında 3 puanlık bir atış var. AK Parti’de, İzmir genelinde yüzde 7 düşüş olduğunu görüyoruz. Yine MHP oylarında ciddi bir düşüş olduğunu görüyoruz. Ortalama yüzde 2-2.5 civarına düştüğünü görüyoruz. İYİ parti oylarında ise son seçimlere göre anlamlı bir artış var. İzmir genelinde yüzde 15 civarında. Güvenilir, İzmir genelinde 5 bin 500 denkle gerçekleştirilen bir anket.”

Seçim güvenliği ve yereldeki ittifak çalışmaları hakkında da bilgi veren Yücel, “Millet İttifakı’nın İzmir’deki İl başkanlarıyla da sürekli iletişim halindeyiz. Liderlerin buluştuğu gibi önümüzdeki günlerde il başkanları olarak bir araya geleceğiz. Seçim zamanı yaklaştığında öncelik sandık ve seçim güvenliği olmak üzere çalışmalarımızı daha da artıracağız. Bir araya gelerek koordinasyon yürütecek arkadaşlarımızla gerekli kurul ve komisyonları oluşturacağız. Seçim sonuçlarının ilan edileceği ana kadar süreci birlikte yürüteceğiz” dedi.