8 yaşındaki çocuğu ‘antik mezar ruhu’ için ellerini kesip öldürdüler

» Dünya » 8 yaşındaki çocuğu ‘antik mezar ruhu’ için ellerini kesip öldürdüler

Mısır’da, 8 yaşındaki bir çocuğun cansız bedeni bir tarım arazisinde elleri kesilmiş bir şekilde bulundu. Polisin gözaltına aldığı şüpheliler yasa dışı bir kazıda antik Mısır hazinelerine ulaşmak isteyen bir maden arayıcısına çocuğun ellerini satmak için cinayeti işlediklerini söylediler. Ülkede infial yaratan cinayet ülkede ‘antik mezarın koruyucusu olan ruhu çağırdıklarını öne süren’ sahte şeyhlerin işlediği cinayetlerle özdeştiriliyor.

Mısır’da 4 gündür aranmakta olan 8 yaşındaki Muhammed isimli çocuğun cesedi Yukarı Mısır’da bulunan Asyıt şehrindeki bir tarım arazisinde elleri kesilmiş şekilde bulundu. Cinayetle ilgili çalışma başlatan polis çocuğun akrabası olan 3 kişiyi gözaltına aldı.

Şüphelilerden ikisi, yasa dışı bir kazıda antik Mısır hazinelerine ulaşmak isteyen bir maden arayıcısına çocuğun ellerini satmak için cinayeti işlediklerini söyledi. BBC Arapça’ya çocuğun babası konuşan Abu El Vafa, “Polis soruşturması sonrası, oğlumun kendi kuzenleri tarafından, onunla oyun oynayan, hatta kaybolduğunda benimle beraber onu arayan akrabalarım tarafından öldürüldüğünü öğrendiğimde beynimden vurulmuşa döndüm” ifadelerini kullandı.

Cinayet, Mısır’da sosyal medyada büyük bir infial yarattı.

MISIR’IN ‘ANTİK RUH ŞEYHLERİ’

Mısır’da geçtiğimiz yıllarda başka benzer suçlar da işlendi. Eylül 2021’de, Yukarı Mısır’daki bir köyde genç bir adamın öldürüldüğü ve uzuvlarının kesildiğine ilişkin haberler çıktı. Yerel basındaki haberlere göre, genç adamın amcası, yengesi ve kuzenleri cinayeti işlediklerini itiraf ederek, gencin cansız bedenini, antik mezarlardan birinin açılması için bir ruha kurban ettiklerini söyledi.

Mısır’da antik hazineleri bulmak isteyenler tarafından insan hayatlarının feda edilmesi yaygın bir suç. Mezarların, büyüleri bozmak için orada olan ‘şeyhlerin’ önünde açılması gerektiğine dair bir inanış var. Şeyh olduğunu iddia eden bu insanlar, antik mezarın koruyucusu olan ruhu çağırdıklarını öne sürüyorlar. Bunun karşılığında yüklü miktarda para ve kan feda edilmesini istiyorlar. Çoğu zaman bu bir hayvanın kanı oluyor ancak bazı “şeyhler” insan kanının, hatta ‘çocuk’ kanının gerektiğini iddia ediyor.